Авторизація
Шановний Гість
Ласкаво просимо!

Будь-ласка увійдіть у свій профіль, або зареєструйтесь скориставшись формою яка вказана нижчеЯкщо ви зареєстровані на сайті www.olexandrivka.info,
то для входу можна використати ті ж самі
е-мейл та пароль
Режим роботи
Понеділок - П'ятниця

-

Cубота

-

Неділя - Вихідний

Останній день місяця
Санітарний
Історія бібліотеки

В липні 1935 року було створено Олександрівську районну бібліотеку з 1 штатним працівником Чересленко Ольгою Митрофанівною, першим завідувачем бібліотеки. Книжковий фонд нараховував близько 1000 примірників документів. Бібліотеку організував районний відділ народної освіти.

Через декілька місяців було дано другу штатну одиницю – Гребенюк Катерину Григорівна, яка відповідала за дитячий відділ при рай бібліотеці для дорослих.

До кінця 1935 року фонд бібліотеки зріс до 3 тисяч примірників, а читачів обслуговували 275 осіб (третя частина – школярі).

В 1936-1937 роках фонд бібліотеки швидко зростав. Для придбання літератури було виділено близько 7-8 тисяч крб.. бюджетних коштів. Крім цього відділ наросвіти в кінці року всі кошти, які не використовувались, надавав на комплектування фондів бібліотеки.

За ці два роки фонд зріс до 15 тис. примірників, читачів нараховувалось близько 500 осіб.

Збільшувався фонд бібліотеки, і в одній кімнаті, в якій знаходилась бібліотека не вистачало місця ні для зберігання літератури, ні для обслуговування читачів. Тому відділом народної освіти було орендовано інше приміщення, яке складалося з двох кімнат. А в кінці 1938 року перед відділом наросвіти постало питання про пошуки іншого приміщення, де можна було б виділить окрему кімнату для дитячого відділу.

В 1939 році бібліотека мала власне приміщення, добре обладнане. В одній кімнаті була бібліотека для дорослих, в другій – дитяча.

Під час Великої Вітчизняної війни бібліотека не працювала. Книжкові фонди і майно розгромили фашисти, але частину фонду читачі розібрали на зберігання по домівках.

В 1944 році, коли радянські війська визволили Олександрівський район, відділ наросвіти виділив приміщення для бібліотеки. Книги до бібліотеки зносли всі жителі містечка: хто повертав бібліотечні, а хто дарував із власних бібліотек. Читачі подарували бібліотеці близько 2500 примірників книг.

Після визволення нашого району від окупантів, потяг людей до читання був дуже великий, особливо у молоді та дітей. Діти йшли до бібліотеки щодня. Книги видавали через вікно видачі, яке виходило в невеликий коридор. Діти вистоювали черги, щоб взяти книгу для читання.

Літератури було малувато і доводилось записувати на чергу  на книги, які дуже подобались дітям і які хотіли прочитати всі. Також, для кращого обслуговування бібліотекарі визначали дні обслуговування для різних вікових категорій читачів.

На основі розпорядження  Олександрівського райвиконкому та згідно наказу по культвідділу в січні 1946 року  було створено районну дитячу бібліотеку і призначено Катерину Григорівну Гребенюк завідуючою дитячої бібліотеки.На початку 50-х років в дитячій бібліотеці працювало 2 штатні працівники: зав бібліотекою Гребенюк Катерина Григорівна та з 1954 року – Ромашина Оксана Онуфріївна. Згодом ( в 1956 році) ввели ще одну штатну одиницю – зав. читальним залом Борідченко Галина Марківна. В невеличкій кімнаті відкрили читальний зал, де проводили масові заходи для дітей.

Проводилась велика робота по пропаганді дитячої книги. Це : читки – бесіди для малят, читацькі конференції для старих школярів, усні журнали, дитячі ранки, зустрічі з цікавими людьми, особливо з учасниками бойових дій, партизанами – земляками та інше.
 


 

Придбали ляльковий театр і юні читачі стали завзятими «артистами». На спектаклі приходило скільки дітей,  що вони не поміщались в читальному залі.

Бібліотека підтримувала тісний зв'язок зі школами, частину масових заходів проводили в школі.

В 1957 році розпочалось будівництво нового двохповерхового приміщення для бібліотеки. Верхній поверх був призначений для районної бібліотеки для дорослих; - нижній для районної дитячої бібліотеки.

Будівництво велося за рахунок місцевого бюджету. Допомагали всі: і діти, і дорослі, були задіяні всі культпрацівники району.

В 1959 році бібліотека переселилась в нове приміщення, яке було одним з кращих в області.

Нове приміщення, нове обладнання, значні поповнення книжкового фонду дало можливість розгорнути роботу в повну силу. Прекрасний читальний зал приваблював і дітей, і вчителів. Створився актив старшокласників, вчителів, вожатих, які допомагали в роботі. Створили довідково-бібліографічний апарат, доукомплектували, книжкові фонди, створили відділи обслуговування – для учнів 1-3 класів, 4-8 класів, читальний зал.

В 1959 році в бібліотеці було 4 штатні працівники: завідуюча бібліотеки Шевченко М.Т, зав. читальним залом Борідченко Г.М., бібліотекар відділу обслуговування дошкільнят та учнів  1-3 класів Ромашина О.О, бібліотекар відділу обслуговування учнів 4-8 класів – Гребенюк К.Г.

На базі Олександрівської дитячої бібліотеки проводились обласні семінари, бібліотека стала базою практики для студентів Олександрівського культосвітнього училища.

Бібліотеку відвідав Міністр культури України Бабчук Олег Ростиславович, який дав високу оцінку роботі бібліотеки. Бібліотеці присвоїли звання «Бібліотека відмінної роботи» в 1970 році. На базі бібліотеки було  організовано школу передового досвіду по правовому вихованню дітей. Олександрівська дитяча бібліотека одна з перших в області організувала відкритий доступ для читачів. Кількість читачів на початок 70-х років досягла 3000, книговидача – 90000.

Щоб поповнити свої знання, познайомитись з досвідом колег працівники дитячої бібліотеки командирувались на курси підвищення кваліфікації в м. Кіровограді, м. Києві, в м. Ленінграді, Ростовскій  області, в м. Переяслав – Хмельницький для вивчення та впровадження досвіду по роботі з юними читачами інших бібліотек в роботу Олександрівської рай бібліотеки для дітей.

В 1977 році Олександрівська рай бібліотека для дітей ввійшла до ЦБС і стала методичним центром  по роботі з читачами – дітьми для 37 сільських філіалів. 

 

Завідувача бібліотекою була переведена на посаду заступника директора ЦБС по роботі з дітьми. Відділи обслуговування залишились ті ж самі,  що й до централізації.

Під час централізації були створені нові відділи, які полегшували роботу працівників дитячої бібліотеки і допомагали в ефективному обслуговуванню користувачів: відділ комплектування і обробки літератури, відділ книгозберігання та обмінний фонд.

В 1995 році в Олександрівському районі пройшла децентралізація.

В даний час Олександрівська районна бібліотека для дітей є організаційно – методичною, інформаційно – освітньою, культурно – просвітницькою установою підпорядкованою відділу культури  Олександрівської районної державної адміністрації.

Бібліотека обслуговую 1800 користувачів (на час створення близько 100 читачів).

Основні напрямки роботи з користувачами:
- Патріотичне, правове та екологічне виховання;
- Популяризація краєзнавчих інформаційних ресурсів, виховання поваги до історії та культури краю у користувачів за комплексною цільовою програмою «Край наш рідний - Олександрівщина»;
- Інформаційна допомога школярам у навчанні;
- Надання методико – консультативної допомоги бібліотекам, що обслуговують дітей незалежно відомчого підпорядкування;
- Співпраця з громадськими організаціями, культурно – просвітницькими установами та навчальними закладами.
 

При бібліотеці працюють  об`єднання за інтересами «Родина», «Еврика», членами якого є учні 6-9 класів. На молодшому відділі працює міні - школа "Смайлики - пізнайлики".


Бібліотечні фонди: 

На кінець 1935 року – 1000 екз.
На 1.01.2012 року  - 27277
Штат працівників: На кінець 1935 року – 1 працівник
На 2012 рік – 4 бібліотечні працівники.

Першим керівником бібліотеки була Гребенюк Катерина Григорівна. Народилася 7.12.1912р. – померла 1.05.1993р. Закінчила Харківський Інститут культури (заочне відділення). Роки праці в бібліотеці – 1935р. – 1971р. Завідуюча бібліотекою: 1937р. – 1959р. Нагороджувалась Почесною грамотою Міністерства культури СРСР, грамотами, подяками обласного та районного відділу культури, преміями. 

З 1959 року Шевченко Марія Тихонівна – завідувачка районної бібліотеки для дітей.(Народилась в 1929 р. – померла 2008 р.) На посаді завідуючої , під час централізації (1977 – 1995 рр. ) – заступника директора ЦБС по роботі з дітьми, працювала близько 30 років, передаючи свій досвід, свою любов до книги, до юних читачів працівникам районної та сільських бібліотек. Закінчила Харківський інститут культури (заочно).

Звичайно, праця Марії Тихонівни не залишилась непоміченою. Вона нагороджувалась різними відзнаками: Почесною грамотою та іменним годинником Міністерства культури СРСР, ювілейною медаллю, знаком «За відмінну працю», грамотами та подяками обласного та районного рівня. В 2005 році Марія Тихонівна стала лауреатом премії нашого земляка Бориса Кузика.

І понині в стінах нашої бібліотеки живе часточка душі шанованої наставниці, людини щирої і доброї, щедрої на любов до ближніх – Шевченко Марії Тихонівни.

Рула (Брайко) Світлана Іванівна (23.07.1957р.) – смт. Олександрівка – директор Олександрівської бібліотеки для дітей з 1992 року. В 1976 році після закінчення Олександрійського культосвітнього училища  працювала бібліотекарем районної бібліотеки для дорослих. В 1991 році  закінчила Київський державний інститут культури (заочно). Нагороджувалась почесними грамотами, подяками за багаторічну сумлінну працю та особистий внесок у розвиток бібліотечної справи районною державною адміністрацією та районною радою, обласним та районним відділом культури, лауреат премії імені Бориса Кузика, лауреат обласної премії в галузі культури "Духовний скарб Кіровоградщини" за 2011 рік у номінації "За внесок у розвиток бібліотечної справи".

З 2002 року Олександрівська районна бібліотека для дітей працює за цільовою комплексною програмою по краєзнавству «Край наш рідний – Олександрівщина».

В рамках програми в бібліотеці часто проходять зустрічі з поетами – земляками: Наталією Купчинською, Юлією Білюченко, Анатолієм Кримським, Іриною Кримською, Оксаною Шпиркою, Уляною Горяною та ін.

З 2000року в районній бібліотеці для дітей надаються платні послуги користувачам, а також здається в оренду кімната. Перелік та розрахунки вартості платних послуг постійно поновлюються. Кошти з платних послуг використовуються на придбання документів в бібліотеку, оновлення інтер’єру, ремонт  приміщення, придбання матеріальних цінностей для бібліотеки. В 2007 році придбано комп’ютер, принтер для бібліотеки за рахунок бюджетних (2 тисячі грн..) коштів та спец коштів (2 тисячі грн..), ксерокс, а в 2008 році – кольоровий принтер.

В цьому ж році комп’ютер підключено до Інтернету. В 2010 році бібліотека прийняла участь в написанні  міжнародного проекту «Організація нових послуг з використанням вільного доступу до Інтернету ІІ» в рамках програми «Бібліоміст». В результаті  - перемога Олександрівського району в проекті та отримання районом 15 компютерів та іншого обладнання. Районна бібліотека для дітей отримала 2 новеньких сучасно обладнаних комп’ютери з безкоштовним доступом до мережі Інтернет.

В 2012 році районна бібліотека для дітей прийняла участь у конкурсі «Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно – просвітницької роботи з дітьми та молоддю» Антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду «Відродження». В результаті отримали грант в розмірі десяти тисяч гривень на придбання документів для бібліотеки.

В даний час в бібліотеці до послуг користувачів 3 комп’ютери, ксерокс, 3 принтери.  
 Наша бібліотека – сучасний заклад, де створені всі умови і працівникам, і відвідувачам.

Отже, приходьте до бібліотеки, вас ждуть цікаві сайти, книжкові новинки, ігри, кіно.          
 
 
                   
 
 
 
© Офіційна сторінка Олександрівської районної бібліотеки для дітей.
Створена на базі Олександрівського інтернет-порталу www.olexandrivka.info

Розповісти друзям про сайт:

Сайт та інформація на сайті належить
Олександрівській районній бібліотеці для дітей.
При використанні будь-якого матеріалу посилання на сайт обов'язкове

Гостьова книга Зворотній з'язок Форум


Наша адреса:
вул. Леніна 58А
смт. Олександрівка
Олександрівський район
Кіровоградська область

Наша електронна скринька:
olexlitlelibrary@rambler.ru

Наш телефон:
8(05242)3-20-47