Авторизація
Шановний Гість
Ласкаво просимо!

Будь-ласка увійдіть у свій профіль, або зареєструйтесь скориставшись формою яка вказана нижчеЯкщо ви зареєстровані на сайті www.olexandrivka.info,
то для входу можна використати ті ж самі
е-мейл та пароль
Режим роботи
Понеділок - П'ятниця

-

Cубота

-

Неділя - Вихідний

Останній день місяця
Санітарний
Інновації бібліотек Олександрівського району в обслуговуванні користувачів - дітей
Головна » 2012 » Листопад » 29 » Інновації бібліотек Олександрівського району в обслуговуванні користувачів - дітей

13:57
Інновації бібліотек Олександрівського району в обслуговуванні користувачів - дітей
Світлана Рула –директор 
районної бібліотеки для дітей       

  За останні роки у бібліотечно-інформаційній сфері України відбулися суттєві зміни, пов’язані з соціополітичними, економічними, технологічними перетвореннями. Саме з цими змінами в наш професійний лексикон увійшло поняття «інновація», тобто вид діяльності, продуктів, послуг, які для нас, бібліотекарів, мають абсолютну новизну, виходять за межі сталих традицій та виводять професійну діяльність на покращений або якісно новий рівень.
   Ведучу роль у запровадженні інновацій у практику роботи бібліотек Олександрівщини відіграють районні бібліотеки для дорослих і дітей, методичні центри для бібліотек свого регіону. Здійснюється просвітницька робота з підвищення рівня інформованості працівників про інноваційну діяльність, надається консультативно-методична допомога сільським бібліотекарям з впровадження інновацій. Хочу зазначити, що до мережі закладів культури Олександрівського району, крім районних бібліотек для дорослих і дітей, входять 25 сільських бібліотек. Щороку бібліотеки Олександрівщини обслуговують більше 3 тис. дітей, з яких 59% мешкає у сільській місцевості. До послуг юних користувачів 70,6 тис. фонду на паперових та електронних носіях, можливості Інтернет-центрів.  
   Звичайно, будь-яка інновація починається з ідеї. Реалізація ідей, зокрема, можлива завдяки проектній діяльності, до якої також залучаються і сільські бібліотекарі.   У 2011 році завдяки перемозі у конкурсі програми «Бібліоміст» районні бібліотеки для дорослих і дітей та 5 сільських (Несватківській, Івангородській, Розуміївській, Красносільській, Цвітненській) отримали комп’ютерну техніку.   У вищезазначених бібліотеках відкриті Інтернет-центри, надається безкоштовний доступ до Інтернету, значно розширилися можливості   виконання різнобічних інформаційних запитів населення. Особлива увага приділяється дітям з малозабезпечених, неповних родин. На допомогу цій категорії дітей спрямовані проекти РДБ «Радість інформації – дітям з неповних сімей», «Ні – злочинності і бездоглядності серед дітей». У районній бібліотеці для дітей діє центр активного дозвілля «Пізнаючи світ, пізнай себе», влітку працював інформаційно-інтелектуальний майданчик «Зорепад відкритих запитань і відповідей». В Івангородській сільській бібліотеці діє Інтернет-кафе «Кругозір», де для дорослих і маленьких читачів проводяться заходи. У Цвітненській СБ працює мультзал,  де діти переглядають улюблені мультфільми з друзями, обмінюються враженнями від побаченого. У Несватківській СБ створена віртуальна літературна турагенція «Крок за кроком мандруємо сміло – з Інтернетом ми знаємо все», де дітей навчають основам Інтернет-грамотності, пошуку корисної інформації.  
   Одне з найболючіших питань для бібліотек, а сільських найбільше, це зношені документні фонди. Тому використовуємо будь-яку можливість задля отримання нових книг. У минулому році, дізнавшись про конкурс Антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду «Відродження» «Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно-просвітницької роботи з дітьми та молоддю» районна бібліотека для дітей, сільські бібліотеки надіслали свої проектні пропозиції на розгляд комісії.  У результаті районна бібліотека для дітей, Бірківська й Михайлівська сільські бібліотеки отримали грант в розмірі 20 тис. грн. на придбання книг для дітей. У 2012 р. за кошти гранту до бібліотек надійшло  546 прим. нових книг.
    Реклама про новинки була розміщена на сайті районної бібліотеки, місцях компактного перебування жителів (школах, пошті, сільських радах, лісництві, будинках культури). Бірківська СБ організувала рекламні заходи в оздоровчому таборі відпочинку «Жовтень», де щоліта  відпочивають діти з Кіровоградської області: оформила імпровізований бібліотечний човен, на вітрилах якого розміщувалась інформація про книги, бібліотеку, про козацьке село Бірки.   Бібліотекар Михайлівської СБ виготовила імпровізований вітрильник, на парусах якого розмістила рекламу «Твій вибір – книга», «На дозвіллі – з книгою», «Отримуйте інформацію з книги». Вітрильник курсував з інформацією по площі біля сільського будинку культури, фапу, школи, дитячого садочка, сільської ради. Поряд знаходилась мобільна виставка  книг, про які інформував вітрильник.
    За висловом Томаса Едісона «Якщо Ви маєте бажання вигадати гарні ідеї, знайте: кращі з них Ви можете запозичити». Бібліотеки Олександрівщини вивчають і запроваджують кращий досвід бібліотек країни з організації вільного доступу до документних ресурсів, створення комфортних зон  для  користувачів.   Так, на абонементі для найменших читачів районної бібліотеки для дітей створено зону відпочинку з низенькими стільчиками для сидіння, ігровим столиком. У читальній залі – зони періодики, краєзнавча, здоров’я,  але найцікавіша, як для малечі так і для їх батьків, зона відпочинку «Мамам, бабусям і маленьким Катрусям» та «Татусям, дідусям і маленьким Петрусям», де можна почитати книги, журнали, пограти в шахи, шашки, спробувати свої сили у в’язанні, вишивці, виготовленні виробів з бісеру тощо. В Розуміївській СБ книжковий фонд для дошкільників та дітей молодшого й середнього шкільного віку розташувався в своєрідній хатинці-веселиці, вікно якої виходить у читальну залу бібліотеки та прикрашену малюнками та виробами дітей. Любомирська СБ  стелажі з дитячою літературою розташувала в формі ялинки, а в центрі знаходиться чарівне імпровізоване дерево, на гілках якого бібліотекарка розміщує інформацію про кращих читачів, заходи, які проводить бібліотека, роботи членів клубу за інтересами «Домовичок». 
   Також бібліотеки району, на основі традиційних форм обслуговування дітей, що вже міцно ввійшли в практику роботи, будують змістовні інноваційні. Цьому сприяють гуртки та клуби за інтересами при бібліотеках. Так, на засіданнях клубу за інтересами «Зелений світ» (Цвітненська СБ) діти беруть участь в акціях «Нагодуй птахів взимку», «Вирости квітку» тощо. А на заняттях гуртка «Юні художники» - оволодівають технікою петриківського розпису під керівництвом майстрині декоративно-прикладного мистецтва Рафалович Надії. При Любомирській сільській бібліотеці працює дитячий бібліотечний клуб «Домовичок». Діти вивчають різні види народної творчості, розвивають свої творчі здібності. За активну участь у житті села  дитячому клубові «Домовичок»  спонсори подарували для  користування  в бібліотеку кольоровий телевізор і DVD-програвач. 
   Влітку всі бібліотеки району працювали за програмою «В дитячої книги немає канікул».
 У пришкільному оздоровчому таборі села Михайлівка сільським бібліотекарем було проведено читацький вікенд на лоні природи «На поляні з Книгою», працювало бібліотерапевтичне кафе «Душу лікує книга і слово». Бірківська СБ для дітей оздоровчого табору «Жовтень» організувала козацьке міні-містечко, де розташувалася і читальна зала. У с. Вищі Верещаки протягом травня – серпня працювала палаткова бібліотека на березі ставу, в бібліотеках під парасолькою обслуговувались користувачі у селах Любомирка й Родниківка. Популярністю серед мешканців села Несватково користувалася виїзна виставка книжок «Щоб не виросла людина з серцем як крижинка», яку бібліотекарка організовувала на дитячому майданчику в центрі села. Усі, хто приходив погратись з дітьми в парк, знайомилися з представленими на ній книгами. А бібліотекарка розповідала про послуги бібліотеки, про безкоштовний Інтернет у бібліотеці, рекламувала бібліотечні заходи. 
 Елемент новизни бібліотекарі району привнесли в популяризацію книги активно долучившись до участі у Національному проекті «Україна читає дітям». Тільки в 2012 році 11 сільських бібліотек провели 13 відкритих уроків читання, зустрічей, в яких взяли участь 260 дітей і 15 почесних гостей. Знані люди – голови сільських рад, депутати сільських і районних рад, місцеві поети, вчителі, директор СТОВ «Тясмин», керівники фермерських господарств, знатні хлібороби сіл розповідали дітям про свій життєвий шлях, про те, яким чином книга вплинула на вибір професії та читали дітям улюблені твори дитинства.    Водночас необхідно зазначити, що запровадження інновацій гальмується слабкою матеріально-технічною базою, особливо в сільських бібліотеках, які відчувають нестачу нової літератури та технічного обладнання (лише дві районні бібліотеки та 6 сільських мають комп’ютери ), потребують заміни меблів тощо.  Але не зважаючи на існуючі проблеми, можна сказати, що бібліотеки, які працюють з користувачами-дітьми є на сьогодні культурно-інформаційними та дозвіллєвими центрами, місцем, куди може прийти будь-яка дитина незалежно від її матеріальних можливостей та соціального стану, з впевненість, що тут будуть задоволені її потреби у духовному та інтелектуальному розвитку, самопізнанні, самоосвіті.
Категорія: Консультації і поради | Переглядів: 1253 | Додав: Адміністратор | Теги: Інновації бібліотек Олександрівсько | Рейтинг: 3.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
© Офіційна сторінка Олександрівської районної бібліотеки для дітей.
Створена на базі Олександрівського інтернет-порталу www.olexandrivka.info

Розповісти друзям про сайт:

Сайт та інформація на сайті належить
Олександрівській районній бібліотеці для дітей.
При використанні будь-якого матеріалу посилання на сайт обов'язкове

Гостьова книга Зворотній з'язок Форум


Наша адреса:
вул. Леніна 58А
смт. Олександрівка
Олександрівський район
Кіровоградська область

Наша електронна скринька:
olexlitlelibrary@rambler.ru

Наш телефон:
8(05242)3-20-47