Авторизація
Шановний Гість
Ласкаво просимо!

Будь-ласка увійдіть у свій профіль, або зареєструйтесь скориставшись формою яка вказана нижчеЯкщо ви зареєстровані на сайті www.olexandrivka.info,
то для входу можна використати ті ж самі
е-мейл та пароль
Режим роботи
Понеділок - П'ятниця

-

Cубота

-

Неділя - Вихідний

Останній день місяця
Санітарний
Робота бібліотек з соціально незахищеними користувачами - дітьми.
Головна » 2013 » Квітень » 3 » Робота бібліотек з соціально незахищеними користувачами - дітьми.

17:46
Робота бібліотек з соціально незахищеними користувачами - дітьми.


 (консультація сільським бібліотекарям)

  Соціокультурна діяльність дитячих бібліотек набуває особливої актуальності в сучасному суспільстві. Дещо змінюються погляди бібліотекарів на проблему соціальних пріоритетів та можливостей. Адже, вони розглядаються через призму особливої уваги громадськості, державних та благодійних фондів, товариств, церкви до так званих соціально-незахищених груп дітей – потенційних користувачів дитячих книгозбірень.

Серед них:

      Діти-сироти та діти, які залишилися без батьківського піклування

     Діти, які залишилися без піклування батьків

     Діти з багатодітних сімей

     Діти із малозабезпечених сімей

     Діти-інваліди дитинства

     Діти, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС

     Діти з неблагополучних сімей

     Діти із сімей одиноких матерів

     Діти з неповних сімей

Вкрай необхідно мати чітку картину про так-званих соціально-незахищених дітей та передбачити їх систематичне відвідування так і запрошення на проведення комплексу культурно-виховних та дозвіллєвих заходів, передбачивши заходи в планах роботи кожної бібліотеки, що працює з дітьми.
Необхідно активізувати свою участь в цьому процесі, ініційованому державними органами влади. А це потребує внесення певних змін у основні напрями діяльності кожної бібліотеки сьогодні та на перспективу.

Пропонуємо весь комплекс заходів передбачити у створенні цільової комплексної програми на зразок «Творімо милосердя разом», інші заходи аналогічного напрямку та тематики. Адже, книга і читання в освіті, вихованні і дозвіллі дітей з обмеженими можливостями відіграють особливо важливу роль – допомагають скоріше адаптуватись в суспільстві, сприяють розвитку творчих можливостей особистості. Категорія ж дітей, про які йдеться мова, потребує особливої уваги, специфічних форм та методів співпраці та партнерства з родинами, сім’ями, опікунами, вихователями.
Дуже важливим є те, що соціокультурна діяльність бібліотек з цією категорією дітей, в значній мірі, зможе впливати на позитивну репутацію та імідж серед населення і забезпечення їхньої ролі як соціального партнера. А це в свою чергу передбачає взаємодію та партнерство з центрами реабілітації дітей-інвалідів, з фондами, товариствами інвалідів, громадськими організаціями, товариствами Червоного Хреста, лікувально-оздоровчими закладами, школами-інтернатами для дітей з фізичними вадами, що є на території району, міста, села.
З метою забезпечення роботи з такими дітьми є необхідність у створенні інформаційної бази даних на теми: «Життя і проблеми дітей-інвалідів (сиріт), соціально-незахищених дітей та з обмеженими фізичними можливостями». А також виділити у СКС рубрику: «Діти з обмеженими фізичними можливостями», «Діти в Україні: права і гарантії», «Закони України на захист дітей-інвалідів та сиріт».
До актуальних напрямків роботи бібліотеки з дітьми-інвалідами слід віднести створення «домашнього абонементу». До обслуговування через нього дітей з фізичними вадами, малоспроможних дітей слід залучати актив бібліотеки, дітей з організації «Пласт», волонтерів. Через них систематично доставляти при потребі книги дітям-інвалідам та повертати в бібліотеку.
Дуже важливо, щоб кожна бібліотека знайшла і долучилася до такої необхідної благодійно-просвітницької та культурно-освітньої діяльності серед цієї категорії дітей. Адже, для зраненого болем, самотністю дитячого серця не менше ніж ліки важливе слово, спілкування, книжка, доброта людського серця та милосердя.
Серед великого розмаїття масових заходів, необхідно передбачити заходи та акції милосердя до Великодних свят: «Великодні забави», «Світлий празник Великодний», «Радійте всі, дорослі й діти – Христос Воскрес!», «Світле Христове Воскресіння»,майстер – клас «Нумо, пензлю, потанцюй, гарно писанку малюй», рекомендуємо підготувати виставку-інсталяцію в вікнах бібліотек «Писанку-чарівницю серцем розмережу», провести декоративно-прикладну гру «Про Україну говорить писанка» та інші.
- до Дня Святого Миколая передбачити свято-конкурс «Розкажу Миколаю про що я читаю»,
- до Різдва і Нового Року: свята: «Новий рік з веселими Бабусями-Ягусями», лялькові вистави: «Бережіть ялинку!», «Снігуронько! Прийди!» (новорічне свято за мотивами народних казок), казкові мандри: новорічна «Рукавичка», «Колобок», «Пригоди Буратіно та його друзів» (новорічна вистава-фантазія).
Проводити літні читання «Влітку книжка не відпочиває», фотокнкурси «Мій край – чудовий в різні пори року» та інші тематично-дозвіллєві та культурно-освітні заходи, години спілкування, діалоги «Я не одинокий в цьому світі», «Я і мій друг – взаєморозуміння та підтримка», а також години-бесіди бібліотекаря «Повір у себе», конкурси фотолюбителів «Творімо милосердя разом», «Ці незвичайні кумедні тварини», «Мій вусатий і мурчатий менший брат» та інші.
В підборі книг необхідно враховувати, насамперед, психіку хворої дитини, її ранимість, більше пропонувати веселі книги – подорожі, приказки, загадки, веселинки, твори вітчизняних та зарубіжних авторів, які не тільки захоплюють уяву дітей, але і навчають їх. Зокрема, це твори В. Нестайка, М. Пришвіна, В. Сладкова, А. Ліндгрен, Ж. Верна, М. Твена, Д. Лондона, П. Бажова, А. Барто,С. Баруздіна, О. Блажкевич, Р. Завадовича, Є. Велтісова, О. Вишні, О. Іваненко,Б. Заходера, О. Донченка та багато інших.

Важливим напрямком у роботі бібліотек з дітьми-інвалідами, сиротами, малозабезпечених сімей є казкотерапія. Вона передбачає створення читачами бібліотеки інсценівок казок та виходи і виїзди з ними в лікувальні заклади, школи-інтернати, оздоровчо-реабілітаційні та інші заклади.

Пропонуємо практикувати ігри-подорожі: «По казковій країні», «По слідах казкових героїв», адже вони допоможуть дітям-учасникам та слухачам зняти стресові враження, апатію, набути впевненості у особистій значимості, розвеселити їх та захопитися казковими пригодами.
Важливого значення набуває також практика проведення «екотерапії» - читання творів природничого змісту (В. Біанкі, М. Сладкова, М. Пришвіна, С. Баруздіна, Д. Мамина-Сибіряка) та ін. Як доповнення до проведених заходів та читання книг стане – оформлення та спільне поповнення з дітьми-інвалідами картотеки-іграшки «Тварини-герої книг», «Собака – твій друг», «Моя дружба з кішкою». 
Ігрова поезія також відіграє важливу роль у проведенні заходів «ігротерапії» та уроків «радісного читання». Адже ігрова поезія допоможе зняти нервову напругу, стрес, сприяє виходу негативних емоцій, допоможе перебороти образи і страхи.
Адаптаційна соціокультурна програма бібліотеки для дітей-інвалідів, сиріт, слабоспроможних дітей включає в себе також самостійну художню, мистецьку, письмову творчість.
Адже, вона допомагає дитині самовиразитись, звільнитися від самотності, комплексів. Це можуть бути власне написані: казки, оповідання, вірші, зроблені макраме, вишивки, вироби з пластиліну, малюнки, виготовлення ляльок та ін. Бібліотека для дітей може організовувати виставки-перегляди творчих доробок читачів-дітей у стінах книгозбірні. А також поширювати інформацію про такі виставки, вернісажі у ЗМІ.
Для бібліотек доцільною буде участь в організації заходів до Всесвітнього Дня інвалідів, а також проведенням для них:
- Свята книги та іграшки в бібліотеці «Спіши добро робити вчасно!»;
А також в співпраці з товариством Червоного Хреста передбачити влаштування зустрічей соціально незахищених дітей з вихованцями музичних шкіл, творчими пісенними колективами, обдарованими ровесниками та знайомство з їхньою творчістю.
Ефективною буде організація у ваших книгозбірнях виставок-вернісажів, презентацій творів дітей-інвалідів та малоспроможних дітей «Чарівний світ вишивки», «Веселкові барви творчості», фотовернісажі «Рідний край очима фотооб’єктиву», «Обдаровані пальчики».
До участі у таких благодійних заходах необхідно залучати дітей – користувачів бібліотеки та виховувати в їх серцях добро і милосердя, співчуття. Адже, вони зможуть долучитися до виготовлення листівок-вітань, саморобок, іграшок. З подальшою передачею їх дітям-інвалідам, дітям-сиротам.
Виставки «Творіть в житті добро», «Серце, зігріте любов’ю», можуть стати традиційними, щорічними і завжди мати успіх. Адже, інколи не віриться, що речі, які репрезентують на таких виставках, зроблені дітьми з обмеженими фізичними можливостями. Бажано, щоб бібліотеки, які обслуговують дітей  передбачали щорічну благодійну акцію «Не скупіться на добро», яка б присвячувалась Всесвітньому дню інвалідів.
Серед ефективних методів роботи з дітьми-інвалідами, сиротами, дітьми з іншими фізичними вадами, слід задіяти більш активне використання новітніх інформаційних технологій. З їх використанням розробивши:
- серію уроків-мандрівок; «Перлини первозданної природи», «Квіти-легенди краю», «Калейдоскоп Європейських кордонів», краєзнавчі екскурсії «Олександрівщина – земля любові нашої». 
Започаткувати віртуально-розважальні: 
- Дні періодики « У калейдоскопі яскравих сторінок».
Бібліотеки, підтримуючи віру соціально-незахищених дітей у добро, допомагають їм долати труднощі, самостверджуючись у житті. Адже, відомо, що даруючи іншим радість спілкування та підтримки, цим самим ми допомагаємо не лише їм, а й собі.
Влітку, соціально-незахищені діти також не повинні залишатися поза увагою працівників бібліотеки.
У таборах відпочинку та оздоровлення для дітей-сиріт, реабілітаційно-оздоровчих закладах для дітей-інвалідів та малоспроможних дітей, необхідно проводити змістовне дозвілля. Зокрема, ця робота зосереджується у реалізації циклу літніх програм: «Ми пізнаємо світ», до яких ввійдуть такі заходи: літературні вікторини «Загадкові явища природи», «Сусіди по планеті», загадки-жарти «У гостях у феї Флори», «Барвистий віночок літа» (на кращий вірш, загадку), екологічна гра «Подорож Екоколобка», години милування природою «Вернісаж літніх барв» та ін. А також проведення годин спілкування з природою «Слідами Робінзона», «Світ тварин навколо нас», «Дивовижні мешканці землі», «Рекорди природи» та багато інших тематичних заходів.
Ми радимо проводити заходи у формі бесіди, гри, вікторини з врученням призів та організацією солодкого столу для дітей-сиріт, інших соціально-незахищених дітей.
Певної духовної та моральної підтримки з боку бібліотечних працівників потребують також батьки дітей-інвалідів.
Доречною була б організована виставка, або огляди літератури: «Батьківська бібліотека», «Діти в сім’ї» та ін., огляди періодики «Періодика – на всі смаки", «Охорона материнства та дитинства в Україні». Біля них необхідно коментувати та роз’яснювати батькам про внесення змін до Законів України.

   Отже, соціально культурна діяльність бібліотеки в значній мірі впливає на позитивну репутацію дитячої книгозбірні та забезпеченні її ролі соціального партнера, яка передбачає взаємодію з іншими громадськими організаціями, фондами, товариствами Червоного Хреста, реабілітаційно-оздоровчими, лікувальними закладами, що знаходяться на території нашого району.
Ця робота, звичайно, додасть вашій книгозбірні справжніх прихильників, друзів, шанувальників серед батьків, вчителів, вихователів, а також допоможе створити доброзичливі відносини з владою на місцях. Адже, благодійність, співчуття, милосердя є ознакою духовної культури нації.

 

 

 

Світлана Рула – директор районної бібліотеки для дітей.

   

 

 

 

 

Категорія: Консультації і поради | Переглядів: 1656 | Додав: Адміністратор | Теги: Робота бібліотек з соціально незахи | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
© Офіційна сторінка Олександрівської районної бібліотеки для дітей.
Створена на базі Олександрівського інтернет-порталу www.olexandrivka.info

Розповісти друзям про сайт:

Сайт та інформація на сайті належить
Олександрівській районній бібліотеці для дітей.
При використанні будь-якого матеріалу посилання на сайт обов'язкове

Гостьова книга Зворотній з'язок Форум


Наша адреса:
вул. Леніна 58А
смт. Олександрівка
Олександрівський район
Кіровоградська область

Наша електронна скринька:
olexlitlelibrary@rambler.ru

Наш телефон:
8(05242)3-20-47