Авторизація
Шановний Гість
Ласкаво просимо!

Будь-ласка увійдіть у свій профіль, або зареєструйтесь скориставшись формою яка вказана нижчеЯкщо ви зареєстровані на сайті www.olexandrivka.info,
то для входу можна використати ті ж самі
е-мейл та пароль
Режим роботи
Понеділок - П'ятниця

-

Cубота

-

Неділя - Вихідний

Останній день місяця
Санітарний
"Робота бібліотек з формування правової освіти користувачів – дітей»". Консультація – порада шкільним бібліотек
Головна » 2015 » Листопад » 13 » "Робота бібліотек з формування правової освіти користувачів – дітей»". Консультація – порада шкільним бібліотек

16:14
"Робота бібліотек з формування правової освіти користувачів – дітей»". Консультація – порада шкільним бібліотек

Із усієї сукупності знань, що їх людина набуває під час шкільного навчання, у щоденному житті їй чи не найбільше будуть потрібні правові. Адже обізнаність у системі законоустрою та правопорядку, що існують у державі, повноправними громадянами якої стануть невдовзі наші юні читачі, допоможе їм розумно скористатись своїми правами, правильно визначити свої обов’язки, застереже від хибних вчинків і злочинних діянь. Але лише за умови, що правова освіта підростаючого покоління буде органічно поєднана з правовим вихованням, виступатиме як його складова. Правове виховання – це діяльність, спрямована на формування правосвідомості і правової культури та на розвиток соціально-правової активності особистості. Правове виховання в бібліотеці нерозривно пов’язане з моральним вихованням, із формуванням усього комплексу позитивних рис особистості.Правове виховання в бібліотеці нерозривно пов’язане з моральним вихованням, із формуванням усього комплексу позитивних рис особистості.

 

Ситуація в сьогоднішньому українському суспільстві, яка характеризується зростанням підліткової злочинності, бездоглядності дітей, поширення в підлітковому середовищі шкідливих звичок, що не лише згубно позначаються на здоров’ї дітей, але часто стають причиною скоєння ними протиправних вчинків, злочинів, – така складна, тривожна ситуація вимагає від бібліотек особливої уваги до правового виховання юних читачів, зокрема і превентивного, тобто дій щодо упередження деструктивної поведінки дітей та підлітків, алкоголізму, наркоманії, СНІДу, хибного способу життя взагалі.

Важко переоцінити роль бібліотеки у закріпленні, розширенні й поглибленні здобутих на цих уроках знань, перетворення їх в особисті переконання дітей, в основу їх правосвідомості.        Правовиховна діяльність бібліотеки, що обслуговує дітей, повинна базуватись на диференційованому підході, комплексності  популяризації правової літератури та різноманітності її форм, виваженому поєднанні індивідуальної роботи, наочної популяризації книг та ідей і творчих акцій правової тематики, а також передбачає обов’язкову координацію з іншими зацікавленими установами, закладами, громадськими організаціями, перш за все – правоохоронними.

Коли ж і з чого починає дитяча та шкільна бібліотека правовиховну роботу? Які форми рекомендації літератури доречно при цьому використовувати?

 

Правове виховання для учнів 1-4 класів

Правове виховання наймолодших читачів має яскраво виражений попереджувальний характер і спрямоване на те, щоб сформувати у них елементарні знання про нашу державу та її символи – прапор, герб, гімн; про основні права та обов’язки громадян України; про права дитини; про те, як можна і не можна чинити –  тобто  мова йде про навички спілкування, засвоєння норм міжособистісних взаємин.

Для учнів 1-4 класів рекомендуються уроки в бібліотечній “Школі прав людини”, програма якої включає ознайомлення з основними положеннями Конвенції про права дитини через участь у вікторинах, конкурсах, іграх – “Правова відгадайка”, “Правовий букварик”, “Я малюю свої права”, “Кожна дитина має право…” (Лічилка про права), “Зводимо Замок Закону” (гра-“конструктор”).

   Для маленьких читачів радимо оформити в бібліотеці книжкову виставку “Букварик чемності” (або “Абетка доброго спілкування”) із розділами:

“Мудрі поради феї Доброради”

“…Давайте жити дружно!”

“Прочитайте, лицарі”

“Прочитайте, панночки”

Правила та норми поведінки можна закріпити у грі-подорожі “Гостини у містечку Ввічливості”, під час якої діти мандруватимуть вулицею Привітань, бульваром Мрії, провулком Чемності вийдуть на берег моря Доброти, але потраплять і в тупик Грубості та на пустир Байдужості.

Дієвими можуть бути уроки гарної поведінки “Поспішаймо творити добро”, “Озирнись на свій вчинок”, “Ввічливість на кожен день”, “Про чемність і гречність”, театр мініатюр “Добринка й Помагайлик у школі та вдома”.

В організації роботи з малюками слід опиратись на позитивний вплив сім’ї, налагоджувати контакти з батьками та залучати їх до участі в родинних святах, конкурсах, днях родинного спілкування.

З метою розкриття фонду правової та суміжної тематики, коментуючих матеріалів обов’язково використовуються наочні форми популяризації книги. Для молодших школярів це будуть тематичні полички, книжкові виставки “Аз і буки правової науки”, “Хто я в цьому світі”, “Я – дитина, я – людина”, “Азбука громадянина”, “Вчимо закони змалку”; виставка-вікторина “Правовий ключик”; виставка-інтерв’ю “Права людини – твої права”; виставка-кросворд “Перехрестя Мудрого Закону”; виставка-протест “Не порушуйте наші права!”

Важливим правоосвітнім завданням бібліотеки є допомога дошкільнятам та маленьким школярикам у вивченні правил дорожнього руху. Особливої уваги потребують першокласники, тому що вони тільки починають звикати до самостійної орієнтації на вулиці. Предметом діалогу з молодшими читачами повинні стати книги, з яких діти дізнаються про світлофор, дорожні знаки, про вулицю та її складові частини, про правило правої сторони, безпечну поведінку пішохода на вулиці, перехресті, про правила їзди на велосипеді. Можна організувати книжкові виставки: виставку-кросворд “Пішоходу-початківцю”, виставку-вікторину “Правила ДАІ – правила твої”, тест-виставки “Крокуй обережно!”, “Червоний, жовтий, зелений”. Якщо виставка у вашій бібліотеці – постійнодіюча, важливо змінювати ілюстрації, тексти, предметні елементи оформлення, щоб у дітей зберігався стійкий інтерес до експозиції.

Варто запропонувати дітям взяти участь у конкурсі на кращий малюнок або плакат, який назвати “Вернісаж спостережливого пішохода”. На конкурс можуть подати свої роботи не лише любителі малювання, а й діти, що мають літературні здібності: їхні віршики, оповідання будуть розташовані поруч з малюнками. Із подібних витворів дитячої фантазії в бібліотеці можна оформити також альбом “Зелений вогник” або стенд “Бережись автомобіля”. Якщо відібрати не лише ті малюнки та твори, що відображають правильну поведінку на вулиці, а і порушення правил, то за ними можна влаштувати ще один конкурс – на звання “пішохода-відмінника”. Діти – його учасники – отримають завдання вибрати ті малюнки, на яких персонажі порушують правила, і пояснити, “що не так і як треба”, посилаючись на підібрані бібліотекарем тексти.

Мета цієї роботи – не стільки в тому, щоб юні читачі просто добре запам’ятали правила дорожнього руху, скільки у виробленні навичок швидко орієнтуватись у різноманітних ситуаціях на вулиці і керуватись вивченими правилами у повсякденному житті. Тому доцільно використовувати тут активні, ігрові форми роботи. Це можуть бути вікторини “Як поводитись у місті”, “Увага – вулиця!”, “Екзаменує Світлофор Моргайко” (або:”Тести світлофора Моргайка”), рольові ігри: “Школа світлофорних наук”, “Вуличний театр” (“Театр на дорозі”), у яких діти виконують ролі пішоходів, автомобілів, світлофора, регулювальника тощо.

 Правове виховання дітей середнього та старшого шкільного віку.

З метою роз’яснення ідейного змісту та юридичної ваги державних символів України для читачів середнього шкільного  віку в бібліотеках можна проводити літературні ранки, вікторини “Державні символи України: історія та легенди”, “Що знаєш ти про прапор наш і герб?”, ”Символи моєї держави”, “Блакить і золото у прапорі злились” (або: “Наш прапор – небо голубе над золотим пшеничним полем”), “Звучить урочисто мелодія гімну: не вмерла, жива Україна моя!”.

Цікавими будуть бібліотечні уроки права “Історія державних символів України”. “Шануймось, юні громадяни України!”.

Про українські закони та про тих, хто їх створює і хто стоїть на сторожі їх виконання, оберігає громадський порядок, бібліотекар може розповісти читачам-5-7-класникам під час літературних ранків, “круглих столів”, екскурсій до органів державної влади та правопорядку. Їх темами можуть стати: “Народження Закону”, “Закони моєї Батьківщини”, “Юнь осягає закони”, “Вартові спокою”, “Щит і меч Закону”, “У юристи я б пішов…”, “Мову закону вивчати і знати”, “Закон. Право. Обов’язок” та інші. Для розкриття цих тем слід широко використовувати не лише книги, а – в першу чергу – публікації в періодичних виданнях.

Читачів-учнів 8-9 класів слід поінформувати про те, що таке паспорт громадянина України, який порядок його одержання, яку юридичну відповідальність покладає на людину цей документ, запросивши на зустріч з ними працівників паспортної служби, відповідального за цю роботу працівника сільради. Назвою такої зустрічі можуть стати слова: “Сім літер на обкладинці з гербом освячують обов’язок і право”.

Складовою правовиховної роботи бібліотек з підлітками повинна стати популяризація літератури з питань етики, пропаганда здорового способу життя, оскільки, як було вже наголошено вище, право і мораль нерозривні у вихованні читачів-дітей.

Для  учнів середнього віку рекомендуємо організувати заняття бібліотечної “Школи гречності”, до програми якої включити етичні бесіди про норми поведінки в школі і вдома, на вулиці, в гостях у друзів, у бібліотеці; коментовані читання на теми: “Моє і наше”, “Дружбою з дитинства вмійте дорожити”, “Навіщо потрібні правила для школярів”, “Людина серед людей”.

Бібліотеки мають допомогти дітям зрозуміти сутність таких понять як інтелігентність, духовність, лицарство і засвоїти означені ними норми поведінки.

Цікавим для підлітків може стати комплекс заходів “Подумай про себе”, що об’єднує бесіду “Про обов’язок і про честь” та урок моралі і права “Сумління. Порядність. Відповідальність”. До програми останнього входять бесіда бібліотекаря “Ти живеш серед людей”, літературно-музична композиція “Скажи, хто твій друг…”, виступ інспектора у справах неповнолітніх “«Хочу» та «треба»”, інсценівки “Міні-театр гарних манер”.

Бібліотеки, які обслуговують дітей, не можуть уникнути такого  завдання, як виховання морального ідеалу у дітей. Окрім читання “потрібних книжок” (художньої літератури найвищих зразків), ефективними в цьому відношенні можуть стати в роботі з 8-9-класниками дискусійні години “У пошуках істини”, “Сенс життя. В чому він?”, на яких будуть розглянуті питання:

-  Життя без мети. Що це? І чи так буває?

-  У чому, на твій погляд, сенс існування людини?

-    Що значить “уміти жити”?

-    Як ти ставишся до позиції “Живемо один раз…”?

-    Який зміст ти вкладаєш у вираз “Знайти себе”

- Які моральні правила можна віднести до неписаних законів людського суспільства?         та інші.

Радимо провести також комплекс заходів “Екологія душі”, в межах якого відбудуться вечір запитань та відповідей “Ступінь свободи і міра відповідальності”, урок-міркування “Чи бувають права без обов’язків?»

Мета бібліотеки при цьому – через літературу донести до підлітків інформацію про те, які непоправні, страшні наслідки несуть із собою шкідливі звички. Результативним може стати комплекс інформаційно-просвітніх заходів “Здоров’я тіла та душі”, що включатиме книжкову виставку “Увага! Наркоманія” (або “Рабство за власним бажанням”, “Дорога в безодню”); тематичні полиці “Звинувачується зелений змій” та “Тютюн – твій ворог” (або “Викрадачі розуму”); бесіду про трагічну долю людей, що потрапили в тенета наркозалежності “Наркотики – проблема особистості, наркотики – проблема суспільства”; круглий стіл “Біля небезпечної межі»; правовий бумеранг “Умій сказати «ні»”, що навчить дітей поводитись у складних ситуаціях, коли вони зустрічаються з цигаркою, алкоголем, наркотиками.

Хлопчиків середнього шкільного віку цікавить така специфічна галузь права як військове право. Для ознайомлення їх із законом про військовий обов’язок бібліотека може провести комплекс заходів “Захист Батьківщини – священний обов’язок кожного” (або “Захист рідної землі – мій обов’язок і право”, “Є така професія – Батьківщину захищати”), обов’язковою складовою якого стануть зустрічі підлітків з працівниками військкоматів, нещодавно демобілізованими юнаками, офіцерами Збройних Сил України, ветеранами війни.

   Значна робота в бібліотеках повинна проводитись в рамках сьогоднішніх подій на Сході нашої країни. Бібліотеки зобов’язані зосередити свою роботу на висвітленні подій, що відбуваються в зоні АТО, підтримати політику держави в організації захисту територіальної цілісності України.

   В кожній бібліотеці повинна бути викладка літератури або розділ на виставці “Вісті з передової”, на якій мають бути представлені найсвіжіші матеріали з періодики.

Актуальними будуть книжкові виставки:

“Хто за свободу вийшов проти смерті, тому немає смерті на землі”. Розділи виставки:

--Українська святиня — Запорізька Січ

--Україна в роки Другої світової війни.

--Хроніка війни. Останні події в зоні АТО.

--Україна — єдина країна.

Книжкова виставка “Не здолати Україну”.

Розділи виставки:

--Захист України — обов’язок кожного громадянина.

--Стан душі — волонтер.

--Пам’ятаймо імена героїв

--Боже, Україну збережи! Господи, помилуй нас!.

У системі правового виховання читачів-дітей важливо приділити увагу популяризації книг, які допоможуть зрозуміти суть роботи органів правопорядку (міліції, суду, прокуратури, адвокатури), прищеплювати  ставлення до них з повагою. Це завдання ефективно вирішується через організацію бібліотекою зустрічей  читачів із працівниками правоохоронних органів, оформлення тематичних книжкових виставок (“Тверда рука Закону”, “Щит і меч Закону”, “Охоронці порядку у книгах, на екрані і в житті”), проведення циклу інформін (“Кримінальна міліція інформує”) тощо.

Читачі бібліотеки повинні засвоїти, який зв’язок існує між моральними нормами і законом. У цьому допоможуть 5-6-класникам тест-гра “Права і ми”, 7-9-класникам – КВН “Правовий детектив” (“Детективне агентство”). Можна також запропонувати дітям гру “поле чудес” “Від проступку до злочину”, підказки для якого “заховати” на книжковій виставці з однойменною назвою.

Для читачів-учнів 5-9 класів спектр творчих акцій правовиховного спрямування в ігровій формі надзвичайно багатий.

Це можуть бути, наприклад:

  • ситуативні ігри “Забавки та жарти за крок від біди”, “Вчинок та його відлуння”, під час яких діти засвоюють правила безпечної, правослухняної поведінки;
  • турнір знавців закону і права або турнір юних правознавців;
  • брейн-ринг “Юні правознавці” (“Іменем закону”, “Знавці права”, “Український закон і я”);
  • правовий лабіринт “Як я знаю свої права”, “Не заблукати на стежках закону”, “З допомогою Феміди й Аріадни”, “Не помились у виборі шляху”
  • літературна гра-подорож “Мандрівка до країн Закону, Права і Моралі”;
  • ток-шоу “Зупинитись на межі”, “Заборонений плід – солодкий?”, “Дозволене і заборонене».

   Обов’язковими є й наочне інформування та рекомендація літератури для читачів-підлітків.

   У кожній бібліотеці, що обслуговує дітей, доречною буде виставка-плакат “Є права у кожного із нас” (або “Права на будь-який випадок”) – за Конвенцією ООН про права дитини; виставка-реклама “Право на здорове життя: прочитай і знай”; виставка-пошук “Захисти себе сам” (“Зайвих знань не буває”); виставка-диспут “Чи завжди покарання “наздоганяє” злочин?”; виставка-сповідь “Відверто про потаємне” (“Хто винен і що робити?..”).

В організації роботи з літературою правового, морально-етичного змісту бібліотека може використовувати теми: “Дім, в якому ми живем: державний устрій України”, “Закон – путівник по життю”, “Знати, розуміти, виконувати”, “Право і совість”, “Закон на сторожі життя”,”Порушити легко кордони Закону, та кара тяжка за межею чека”, “Юристом можеш ти не бути, але закони мусиш знать!”, “Бруківка закону чи манівці злочину: вибір без права на помилку”.

Бібліотекарі у формуванні правосвідомості своїх юних читачів повинні виходити з того, що подолати пануючий сьогодні в українському суспільстві правовий нігілізм можна буде лише за умови, що наступне покоління громадян, - ті, хто сьогодні складають когорту читачів бібліотек,- будуть виховані в дусі знання закону і поваги до нього.

Категорія: Консультації і поради | Переглядів: 871 | Додав: Адміністратор | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
© Офіційна сторінка Олександрівської районної бібліотеки для дітей.
Створена на базі Олександрівського інтернет-порталу www.olexandrivka.info

Розповісти друзям про сайт:

Сайт та інформація на сайті належить
Олександрівській районній бібліотеці для дітей.
При використанні будь-якого матеріалу посилання на сайт обов'язкове

Гостьова книга Зворотній з'язок Форум


Наша адреса:
вул. Леніна 58А
смт. Олександрівка
Олександрівський район
Кіровоградська область

Наша електронна скринька:
olexlitlelibrary@rambler.ru

Наш телефон:
8(05242)3-20-47