Авторизація
Шановний Гість
Ласкаво просимо!

Будь-ласка увійдіть у свій профіль, або зареєструйтесь скориставшись формою яка вказана нижче



Якщо ви зареєстровані на сайті www.olexandrivka.info,
то для входу можна використати ті ж самі
е-мейл та пароль
Режим роботи
Понеділок - П'ятниця

-

Cубота

-

Неділя - Вихідний

Останній день місяця
Санітарний
Ініціативний бібліотекар – запорука ефективної роботи з підростаючим поколінням.
Головна » 2016 » Жовтень » 19 » Ініціативний бібліотекар – запорука ефективної роботи з підростаючим поколінням.

11:07
Ініціативний бібліотекар – запорука ефективної роботи з підростаючим поколінням.

                                                                                    ( консультація сільським бібліотекарям )

    Бібліотека – це заклад, що забезпечує людей інформацією, підтримує їх у пошуку знань та мудрості, а професія бібліотекаря – необхідна всім – від малої дитини до людини похилого віку. Бібліотека – храм добра і знань, до якого приходять ледь навчившись читати. А працівники бібліотек, які обслуговують дітей, докладають багато зусиль, уміння, винахідливості, щоб для маленьких читачів бібліотека стала казковою домівкою.

З метою залучення дітей до бібліотеки варто проводити масові заходи спрямовані на популяризацію книги, бібліотеки, професії бібліотекаря. Для цього доцільно провести цикл заходів, які будуть об’єднані у бібліотечні читання: «Бібліотека – мудрість всіх віків, хранителька добра!». У рамках читань варто передбачити підготовку у ЗМІ, прес-релізів, заміток про роботу бібліотеки, експрес-інформацій: «Як книжка прийшла до людей», «Хороша книга – і вихователь і друг» та інші теми.

- оформити тематичні виставки: «Кращі читачі бібліотеки», (за читацьким формуляром);

- фото робіт, малюнків «Наш вернісаж», «Я – читаю».

- провести майстер-класи: «Твоє життя – твій вибір», «Моє творче кредо», «Бібліотекою своєю можу я пишатися», «Що ми знаємо про професію бібліотекар».

- Інтернет-мандрівки, подорожі: «Найбільшими бібліотеками світу».

- відео-ролики, віртуальні екскурсії: «Хранителька того, що зветься «Слово», «Мандруємо веб-сайтами бібліотек для дітей Кіровоградщини».

- конкурсів на кращий реферат, твір-роздум: «Бібліотека в моєму житті», «Хочу бути бібліотекарем?!», «Образ бібліотекаря в комп’ютерних іграх, фільмах, літературі, фантастиці» тощо. Доповнять рекламно-інформаційні, масові заходи, оформлені виставки-роздуми: «Майбутня бібліотека очима користувачів», «Бібліотека моєї мрії», «Ми обираємо читання», «Ми разом: бібліотека і діти».

Для оформлення виставки-роздуму «Бібліотека моєї мрії» можна використати стенд, на якому розмістити великий аркуш ватману, розділивши його на дві половини. На одній – діти записують свої мрії про майбутню бібліотеку, а на іншій те, що їх турбує у діяльності сучасних бібліотек та проблеми, які вони хотіли б усунути.

В організації заходів з популяризації своїх бібліотек важливо звернути увагу на використання повного комплекту сучасного рекламного матеріалу: пам’яток, рекламних буклетів, правил користування бібліотекою та книгою, тощо. Вони дають змогу більш ефективно надавати інформацію користувачам:

- про режим роботи та заходи;

- наявні електронні ресурси;

- книжкові та періодичні видання, тощо.

    Дитина через книгу пізнає світ, реалізовує свої творчі потреби, естетичні та літературні уподобання. Адже, дитяча література живить розум, уяву дитини, відкриває їй нові світи та є могутнім засобом особистого духовного розвитку.

   Сучасні бібліотекарі намагаються підтримувати дружелюбну атмосферу для читачів, оновлювати дизайн, інтер’єр бібліотек, комп’ютеризовувати інформаційне забезпечення користувачів, співпрацювати з читачами-дітьми, проявляючи щиру увагу до їхніх запитів та уподобань. Зусилля бібліотекарів спрямовані на те, щоб маленький читач відвідував бібліотеку не тільки як місце обміну книжок, а як храм знань і мудрих думок, а читання стало б для нього творчим процесом.

    Діти дошкільного віку є особливою групою, тим потенціалом, в збереженні та розширенні якого мають бути зацікавлені всі бібліотекарі, міркуючи про майбутнє своєї професії. Для них в бібліотеках організовують безліч цікавих пізнавальних, розвиваючих заходів в рамках проекту «Малюк в бібліотеці», таких як – цикли розважальних ігор «Казки з торбинки», рухливих ігор «Пострибаєм, пограємось», дидактичних ігор «Весела грамота», логічних ігор «Найкмітливіший»; «Літературні сніданки» та «Бібліоняня запрошує».

    Діти молодшого віку віддають перевагу діалоговим, дискусійним, ігровим формам спілкування тому, що вони посилюють пізнавальну й читацьку активність, спонукають до самостійного мислення, вміння відстоювати особисту думку. Захоплюючі, емоційні заходи дають можливість позмагатися, поспілкуватися. Це різноманітні конкурси, вікторини, інтерактивні інтелектуальні ігри «Найрозумніший», «Квітка-райдуга», фотоконкурс «Ми та книга», виставка- секрет «Таємниця під обкладинкою книги», виставки «Креативна книга», «Радимо прочитати». Особливість таких форм полягає в тому, що їм притаманні: новизна у назві, діалог бібліотекаря з читачами і читачів між собою, наявність елементів театралізації у викладі інформації, ігрові моменти, своєрідна атрибутика, що передає специфіку запропонованої форми, активна участь читачів у проведенні заходу. Розвитку кмітливості, уваги та логічного мислення в дітей молодшого шкільного віку сприяє гра "Хто більше запам'ятає?", за правилами якої учасники змагаються у запам'ятовуванні різних слів у певній послідовності, а також літературний аукціон "Хто більше знає?", де діти називають народні казки, твори відомих українських та зарубіжних письменників, в яких герої - звірі. Заслуговують на увагу заходи по організації змістовного дозвілля наймолодших читачів:

 калейдоскоп загадок « Правда навколо нас»,

 ігри — вікторини «Хто відмінний пішохід»,

 ігри — загадки «З якої ми казки?»,

 години розваги «Я від діда втік»,

 музичні хвилини «Впізнай по звуку»,

 пізнавально-ігровий колаж «Кругозір»,

 книжковий вернісаж « Перехрестя веселих забав» за темами:

1. «Майдан Пустунів»,

2. «Провулок загадковий»,

3. «Вулиця розумників»,

4. «Узвіз книжковий»,

Літературно — казкові забави:

1. «Хочу книгу я читати»,

2. « Вас вітає казка».

   Діти 5-9класів - це та група користувачів бібліотеки, яка в силу вікових особливостей потребує великої уваги та проявів професійної майстерності від бібліотекарів. Нам всім необхідно вчитися розуміти та взаємодіяти з цим новим «мультимедійним» поколінням. Ці діти являють собою новий тип читача, який, з одного боку є «просунутим» технічно: вони вміють знаходити потрібну інформацію з різних каналів масових комунікацій, створюють свою субкультуру, цінності та моделі поведінки. З іншого боку, вони залишаються вразливими, особистісно незрілими підростаючими дітьми, які хоч і вільно «плавають» у віртуальних світах, але часто не можуть елементарно висловити свої думки та передати почуття, знайти спільну мову з оточуючими, вміти твердо сказати «Ні» руйнівним спокусам цього світу. Сучасний бібліотекар має стати для них при потребі людиною, з якою можна поділитися своїми переживаннями, пом’якшити стрес, яка зможе розрадити, допомогти зорієнтуватися в певній життєвій ситуації, яка не засудить, не насварить, а спробує зрозуміти та відчути внутрішній душевний стан дитини. В жодному разі не можна відштовхувати дитину, яка прагне спілкування саме в стінах бібліотеки, оскільки, не знайшовши розуміння та підтримки значимих для неї дорослих, вона може піти шукати відповіді на свої запитання у неблагополучних компаніях. Завдання бібліотекаря полягає не лише в інформаційному забезпеченні читачів цієї вікової категорії, але й в сприянні легшої соціалізації їх в суспільстві. Тут доречно проведення циклу комунікативних заходів «Я так думаю», День підлітка «Я подарунок для людства». Це також робота бібліотекарів в «Клубі любителів активного спілкування», де з підлітками зокрема проводяться бесіди за «круглим столом» з циклу «Тінейджерські проблеми», такі як: «Яка компанія мені потрібна?», «Як вижити у світі заборон?», «Чому мені так складно спілкуватись?».

   Формування позитивного іміджу бібліотеки, бібліотекаря – є сьогодні актуальним як ніколи. Адже, конкуренція на інформаційному полі, наданні послуг через використання Інтернет, електронних бібліотек, інноваційних джерел інформації невпинно зростає. А дитячі спогади про бібліотеку є суттєвим мотивом та вірним орієнтиром для багатьох колег бібліотекарів у щоденній копіткій роботі зі створення атмосфери привабливості, цікавості, дива для своїх юних користувачів. Саме бібліотекарі, вчителі, батьки, вихователі добре розуміють, що без розвитку дитячого читання жодної економічної, соціальної, правової та іншої важливої проблеми вирішити неможливо. Тому, найважливішим елементом розвитку бібліотек є організація пізнавальної діяльності дітей, інтенсивне забезпечення їх візуальними засобами культури, виховання культури читання.     Важливим є виховання уміння систематично користуватися книгою, іншими джерелами інформації і, звичайно, творча співпраця бібліотекарів з вчителями, батьками, вихователями, партнерами, громадськими організаціями, творчими спілками. Адже, практика професійної діяльності переконує бібліотекарів в тому, що - правильно організована діяльність бібліотеки для дітей може суттєво допомогти і школі і сім’ї у вихованні та освіті їхніх дітей;

- впевнено орієнтуватися в інформаційно-освітньому просторі навчаючи умінням користуватися сучасними комп’ютерними технологіями та доступом до Інтернет;

- реалізовувати свої природні нахили та уподобання; - впливати на формування особистості дитини; - забезпечувати естетичний розвиток дітей, тощо.

Сучасні діти люблять читати і спілкуватися й залюбки ходитимуть до бібліотеки, якщо ми, бібліотекарі, створимо привабливі умови для них. А саме, будемо: привітними, уважними до кожного читача, кваліфікованими, оптимістичними, тобто приємними людьми та справжніми фахівцями. А бібліотеки – матимуть цікаві і корисні для різних категорій читачів фонди, будуть просторі, затишні, комфортні для спілкування та роботи з книгою, оснащені за сучасними вимогами.

«Процвітаюча бібліотека сьогодні – процвітаюча держава завтра…» Такі реалії життя сучасного цивілізованого суспільства.

Стиль та імідж сучасного бібліотекаря, в цьому контексті, відіграє одну із пріоритетних ролей. Адже базується, як правило, на основі нового мислення, інноваційних підходів, корпоративних пріоритетах сучасної дитячої бібліотеки.

Філософія нового мислення базується на: професійній освіті, самовдосконаленні, навчанні та культурі спілкування:

- підвищенні рівня професійної діяльності та впровадженні новітньої техніки, технологій в діяльність по обслуговуванню користувачів;

- у всіх бібліотечних заходах, процесах, на вивченні та врахуванні думки користувачів, права на інформацію з метою її збереження та розповсюдження, у відповідності до Конвенції ООН «Про права дитини»;

- створенні професійних та інноваційних молодіжних проектів;

- формуванні сучасного дизайну бібліотеки.

Девіз сучасної бібліотеки: «Робочий інструмент кожного співробітника бібліотеки є – не ручка й формуляр, а власна душа».

Володіння сучасною інформаційною культурою та знання інформації в новому вигляді (СD дисків, електронних книг, комп’ютерних енциклопедій, путівників, довідників з літератури, живопису, музики), які значно розширюють інформаційний простір бібліотекаря – необхідний елемент сучасного бібліотекаря та бібліотеки.

Великий вплив на формування сучасного образу бібліотекаря має Інтернет, який змінює всі операції з інформацією. Він забезпечує бібліотекарю її збереження, пошук, обробку та передачу. Бібліотекам, які забезпечені доступом до Інтернету, слід зосередити увагу на його активному використанні, як для внутрішньої роботи так і для читачів. І не випадково сьогодні основним критерієм оцінки роботи бібліотекаря стають:

- повнота та оперативність задоволення читацьких запитів;

Бібліотекарям слід активізувати свою участь у Інтернет-проектах, створенні бібліотечних web-сайтів, розміщенні в Інтернеті власних інформаційних ресурсів, обслуговуванні користувачів, незалежно від їхнього місцезнаходження, посилюючи консультативні і освітні функції.

Головною метою всіх інновацій, які здійснюються у бібліотеці є високоефективне, якісне та комфортне обслуговування користувачів. А воно сьогодні суттєво відрізняється від традиційного, а саме: користувачеві стають доступні світові інформаційні ресурси.

Час сучасного оновлення вимагає від бібліотекарів високого професіоналізму, компетентності, оволодіння та готовності до оновлення знань в галузі інформаційних технологій, тобто отримання професійної освіти, підвищення її рівня. Беззаперечним є той факт, що фаховий рівень працівників безпосередньо впливає на імідж бібліотеки, бібліотечної професії і має опосередкований вплив на користувачів. Саме компетентність фахівців всіх рівнів бібліотеки є неодмінною умовою її високого престижу.

Плине та змінюється час, «цифрові технології» розвиваються дуже стрімко й інтенсивно впливають на громадське життя, на бібліотечну та професійну сферу, тому бібліотеки змушені змінюватися, щоб зберегти себе як державну культурну цінність і як соціальний інститут.

Категорія: Консультації і поради | Переглядів: 429 | Додав: Адміністратор | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
© Офіційна сторінка Олександрівської районної бібліотеки для дітей.
Створена на базі Олександрівського інтернет-порталу www.olexandrivka.info

Розповісти друзям про сайт:

Сайт та інформація на сайті належить
Олександрівській районній бібліотеці для дітей.
При використанні будь-якого матеріалу посилання на сайт обов'язкове

Гостьова книга Зворотній з'язок Форум


Наша адреса:
вул. Леніна 58А
смт. Олександрівка
Олександрівський район
Кіровоградська область

Наша електронна скринька:
olexlitlelibrary@rambler.ru

Наш телефон:
8(05242)3-20-47